Z powodu dużej ilości pytań kierowanych do TBS-u ws. naboru wniosków przygotowaliśmy dla Państwa odpowiedzi na najważniejsze z nich.
Znajdziecie je Państwo w zakłądce FAQ – najczęściej zadawane pytania
Warunki zawarcia umowy najmu
TBS “Twój Dom” sp. z o. o. w Rybniku zapewnia przejrzyste warunki najmu nieruchomości. O wynajem starać mogą się osoby, które:
1. nie będą posiadać w dniu objęcia lokalu tytułu prawnego do innego lokalu mieszkalnego na terenie miasta Rybnik,
2. osiągają odpowiedni comiesięczny dochód, co oznacza, że są w stanie opłacać należności za lokal.
Średni miesięczny dochód na gospodarstwo domowe w roku poprzedzającym rok, w którym zawierana jest umowa najmu lokalu nie może przekroczyć:
Ilość osób w gospodarstwie domowym
Maksymalna kwota przypadająca na gospodarstwo domowe*
1
8 944,35 zł
2
12 969,31 zł
3
15 652,61 zł
4
18 335,92 zł
5
21 466,44 zł
* stan prawny na dzień 17.11.2023 r. obliczony na podstawie obwieszczenia Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego w sprawie przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia brutto w gospodarce narodowej w województwach
Średni miesięczny dochód gospodarstwa domowego w roku poprzedzającym rok, w którym jest zawierana umowa najmu lokalu mieszkalnego nie może być niższy niż kwota 800,00 zł w przeliczeniu na jednego członka gospodarstwa domowego, po odliczeniu od średniego miesięcznego dochodu kwoty czynszu należnego na rzecz TBS tytułem najmu lokalu.
Czynsz
Wysokość czynszu za 1 m2 lokalu wynosi:
5% x wartość odtworzeniowa lokalu* / 12 m-cy
Co wg. stanu prawnego na dzień 01.10.2024 r. daje:
5 % x 6 164,00 zł/m2 / 12 m-cy = 25,68 zł/m2
Czym jest umowa partycypacji?
Umowa partycypacji jest deklaracją najemcy do partycypowania w kosztach budowy.
Umowa partycypacji daje pierwszeństwo w prawie do wynajmu mieszkania, a polega na wniesieniu wkładu finansowego w jego budowę.
Deklarowana kwota partycypacji wpłacona jest na wstępie przez najemcę w kwocie do 30% wartości budowy danego lokalu i podlega zwrotowi po zakończeniu umowy najmu.
Maksymalną kwotę partycypacji obliczamy ze wzoru:
powierzchnia lokalu w m2 x wartość odtworzeniowa lokalu* x procent partycypacji (do 30%)
*wskaźnik przeliczeniowy kosztu odtworzenia 1 m2 powierzchni użytkowej budynków mieszkalnych wg. Obwieszczenia Wojewody Śląskiego
I tak dla przykładowego mieszkania o powierzchni 50 m2 maksymalna kwota partycypacji, tj. 30% będzie wynosić na dzień 01.10.2024:
50 m2 x 6 164,00 zł/m2 x 30% = 92 460 zł
W celu uzyskania szczegółowych informacji na temat zasad najmu i umów partycypacji zapraszamy do zapoznania się z regulaminem najmu lokali mieszkalnych.
Z chęcią odpowiemy na wszelkie pytania i pomożemy w wyborze optymalnego rozwiązania.
1. W pierwszej kolejności wnioskodawca powinien zaznajomić się z regulaminem najmu.
2. Następnie każda pełnoletnia osoba wchodząca w skład gospodarstwa domowego ubiegającego się o mieszkanie powinna wystąpić do:
a) Urzędu Skarbowego o wydanie zaświadczenia o wysokości dochodów uzyskanych w ostatnim roku, w którym złożono deklarację podatkową,
UWAGA!
Składając wniosek o wydanie przez Urząd Skarbowy zaświadczenia o dochodach należy na formularzu w miejscu ,,inne” dodatkowo wskazać, że zaświadczenie musi obejmować także dane na temat wysokości:
- składek na ubezpieczenie zdrowotne,
- składek na ubezpieczenia społeczne niezaliczonych do kosztów uzyskania przychodu.
b) swojego pracodawcy o wydanie zaświadczenia o wysokości otrzymanego wynagrodzenia za pracę za okres 6 miesięcy poprzedzających złożenie wniosku.
3. Na tej podstawie należy wypełnić druki udostępnione przez TBS: wniosek o zawarcie umowy najmu lokalu mieszkalnego oraz deklarację o dochodach.
Komplet dokumentów składający się z oryginałów:
– wypełnionego wniosku o zawarcie umowy najmu lokalu mieszkalnego,
– wypełnionej deklaracji o dochodach,
– zaświadczenia Urzędu Skarbowego o wysokości dochodów uzyskanych przez składającego wniosek oraz pełnoletnie osoby zgłoszone do wspólnego zamieszkania za ostani rok, w którym złożono deklarację podatkową,
UWAGA!
Składając wniosek o wydanie przez Urząd Skarbowy zaświadczenia o dochodach należy na formularzu w miejscu ,,inne” dodatkowo wskazać, że zaświadczenie musi obejmować także dane na temat wysokości:
- składek na ubezpieczenie zdrowotne,
- składek na ubezpieczenia społeczne niezaliczonych do kosztów uzyskania przychodu.
– zaświadczenia pracodawcy o wysokości otrzymanego wynagrodzenia za pracę przez wnioskodawcę oraz pełnoletnie osoby zgłoszone do wspólnego zamieszkania za okres 6 miesięcy poprzedzających złożenie wniosku / zaświadczenie o dochodach z tytułu prowadzonej działalności gospodarczej za okres 6 miesięcy poprzedzających złożenie wniosku,
należy złożyć osobiście w siedzibie TBS-u w Rybniku lub przesłać za pośrednictwem poczty do dnia wskazanego w ogłoszeniu o naborze.
Wszystkie złożone wnioski podlegają weryfikacji dokonywanej przez Komisję Kwalifikacyjną pod kątem kompletności oraz zgodności z zapisami regulaminu.
W przypadku stwierdzenia braków we wniosku, TBS wzywa kandydata na najemcę do uzupełnienia braków w terminie 7 dni.
Po zakończeniu procedury kwalifikacyjnej Komisja tworzy listę podstawową i listę rezerwową osób zakwalifikowanych do najmu lokali mieszkalnych
w budynkach TBS dla danego naboru. Listy zostaną opublikowane na stronie internetowej TBS oraz na tablicy ogłoszeń znajdującej się w siedzibie TBS.
Bezpośrednio po ogłoszeniu list osób zakwalifikowanych do najmu, przyszli najemcy będą wzywani zgodnie z kolejnością wynikajacą z listy podstawowej do podpisywania umów partycypacyjnych oraz wpłat kwot partycypacyjnych.
Umowy najmu zawierane będą na końcowym etapie realizacji inwestycji.
Po oddaniu budynków do użytkowania najemcy zostaną poinformowani o możliwości protokolarnego przejęcia mieszkań.
FAQ – najczęściej zadawane pytania
1. Czy mogę złożyć wniosek jeśli obecnie posiadam mieszkanie w Rybniku?
Tak. Przepisy ustawy oraz wymagania stawiane przez TBS są takie, że wnioskodawca nie może mieć tytułu prawnego do lokalu mieszkalnego w Rybniku dopiero w dniu zawierania umowy najmu. TBS przewiduje zakończenie budowy na przełomie I i II kw 2024. Fakt posiadania takiego tytułu obecnie, na etapie składania wniosku nie stanowi żadnej przeszkody.
2. Czy aby otrzymać mieszkanie muszę wpłacić 92 460 złotych partycypacji tak jak piszecie na stronie internetowej?
Nie. 92 460 zł partycypacji zaprezentowane na naszej stronie internetowej to przykładowa wartość. Dotyczy ona hipotetycznej sytuacji, w której wnioskodawca decyduje się na maksymalną, 30% partycypację dla mieszkania o powierzchni 50m2. Jeśli zdecyduje się na inny procent partycypacji lub ubiega się o mieszkanie o innej powierzchni, wartość będzie odpowiednio inna.
3. Jaka jest kolejność przydziału mieszkań?
O kolejności decydują trzy parametry. Według wagi należy je uszeregować następująco:
a. Deklaracja o wpłacie partycypacji
b. Wartość procentowa partycypacji
c. Kolejność wpływu wniosków
4. Czy partycypacja jest obowiązkowa?
Nie jest obowiązkowa, jednak fakt jej wniesienia oraz jej wartość decydują o pierwszeństwie w przydziale mieszkań. Oznacza to, że największą szansę mają osoby decydujące się na maksymalną, 30-procentową partycypację oraz składające wniosek jak najwcześniej.
5. Co daje mi wpłacenie partycypacji?
Oprócz opisanego powyżej pierwszeństwa partycypacja daje też uprawnienie do ubiegania się o prawo wykupu mieszkania na własność. Kwestię dojścia do własności precyzyjnie reguluje ustawa.
6. Czy mogę zobaczyć jak będą wyglądały mieszkania?
Tak – na stronie TBS w zakładce „Zasób” można znaleźć tabelę interaktywną w której znajdują się wszystkie mieszkania. Kliknięcie w dane mieszkanie powoduje wyświetlenie karty mieszkania na której znajduje się rzut oraz dodatkowe informacje.
7. Czy mogę wnioskować o konkretne mieszkanie?
Wniosek przewiduje wskazanie konkretnego przedziału w jakim ma się mieścić powierzchnia lokalu. Oczywiście, można we wniosku w polu „dodatkowe informacje” wskazać konkretne mieszkanie choć nie gwarantuje to jego przydziału. Nie ma jednak przeszkód żeby komisja kwalifikacyjna przychyliła się do takiej prośby z zachowaniem kryteriów pierwszeństwa wskazanych w punkcie 3.
8. Czy partycypacja przepada na rzecz TBS w przypadku rezygnacji z lokalu?
Nie, partycypacja jest w takim przypadku zwracana. Procedurę jej zwrotu określa ustawa oraz regulamin najmu obowiązujący w TBS.
9. Czy mieszkania można wykupić na własność?
Tak, jeśli lokator wpłacił partycypację. Ustawa przewiduje, że lokatorzy będący stronami umów partycypacyjnych mogą po upływie 5 lat od dnia wydania pozwolenia na użytkowanie budynku wystąpić o przeniesienie własności (sprzedaż) lokalu. Należy jednak pamiętać, że decyzję o wyodrębnieniu lokali oraz zgodę na ich zbycie musi wyrazić Prezydent Miasta Rybnika. Jest to kolejny argument przemawiający za partycypacją.
10. Co stanie się z wpłaconą przeze mnie partycypacją w przypadku wykupu mieszkania?
Partycypacja jest wliczana na poczet ceny nabycia lokalu.